Prillikool

Prilliraamid

  1. Millised prilliraamid mulle sobivad?
  2. Mida pidada silmas mugavate prilliraamide valimisel?
  3. Mida ma saan teha prillide eluea pikendamiseks?

Millised prilliraamid mulle sobivad?

Õnneks on erinevate raamide proovimine lihte ja kiire viis leida meeldiv lahendus. Lähtuda võiks rusikareeglist –  kandilised raamid muudavad näojooned rangemaks, ovaalsemad aga pehmemaks. Kui Sul on jõulised ja tugevad näojooned, siis võiks prilliraam olla samuti veidi paksem, väga kitsa ja õrna näokuju puhul ei maksa aga valida väga jõulisi raame.

Kui Sul on ovaalne näokuju, siis on prilliraamide valimine suhteliselt lihtne – Sulle sobivad paljud raamid.

Ümmarguse näokuju puhul (näol on kõrgust ja laiust enam-vähem ühepalju) saad nägu kitsama ja piklikumana näidata nurgeliste raamidega, mis ei ole näost laiemad. Prillide ülaserv peaks jälgima kulmukaare kuju.

Kolmnurkse näokuju puhul, kui laup on laiem kui lõua osa, siis võiks proovida prilliraame, millega põsesarnadele saab laiust lisada – nii tundub laup kitsam.

Rombikujulisel näol on kitsas laup, laiad põsesarnad ja kitsas lõug. Sellise näokuju tasakaalustamiseks võiks valida pehmema joonega raamid, kuid need ei tohiks olla laiemad kui põsesarnad. Pigem võiksid raamid juhtida tähelepanu näo ülaosale. mitte keskele.

Kui silmad asuvad lähestikku, siis tasuks proovida prille, mille ninasild on märkamatu ega rõhuta silmavahet.

Mida pidada silmas mugavate prilliraamide valimisel?

Hästi istuvad prilliraamid peavad istuma ninal mugavalt ning mitte alla vajuma või ninajuurt pigistama. Prillisangad peavad ulatuma  kõrvade taha ning ei tohi tekitada pigistamise tunnet. Prilliraamide laius peab olema vastavuses näo suurusega – kui raamid on liiga kitsad, siis hakkavad need oimukohtadele suruma.

Metallraamidel on plastikraamide ees mitu eelist. Esimesena võiks mainida ninapatjade reguleerimise võimalust. Kui metallraam juhtub purunema, siis mõningatel juhtudel on seda võimalik parandada (keevitamisega). Kui metallraamid deformeeruvad, siis väiksemaid töid on võimalik lasta teha optikasalongides – painutada õigesse asendisse nii raami kui sangasid, või korrigeerida ninapatjade asendit.

Plastikraamide üle rõõmustavad kindlasti need, kes eelistavad värvilisi või huvitava kujuga prilliraame. Samuti tuleb plastikraamide kasuks otsustada neil, kel on allergia mõne metallraamides kasutatava metalli vastu (nt nikkel).

Mida ma saan teha prillide eluea pikendamiseks?

1. Hoidke prille tugevas prillitoosis.

2. Ärge asetage prille lauale või muule kõvale pinnale klaasiga allapoole.

3. Prille ei tohi jätta päikese kätte (näiteks suvel auto armatuurlauale), kuna kõrge kuumus võib prilliklaasi pinnakatet kahjustada. Samuti võib äärmuslik temperatuuri kõikumine viia pingest tingitud mõranemiseni ja/või prilliklaasi pinnakatte kahjustumise või koguni eraldumiseni.

4.  Prillide hoidmine vanni või kraanikausi serval võib samuti klaaside eluiga vähendada, kuna pesu- või kosmeetikavahendite pritsmed mõjuvad klaasi pinnakattele kahjulikult.

5. Olge ettevaatlik juukselakkide ja parfüümide pihustamisel – need võivad rikkuda prilliklaaside pinnakatte.

6. Ärge kandke prille pealael, kuna sellises asendis võivad prilliraamid väänduda ning klaaside fookuskese nihkuda. Prilliketid ja –paelad aitavad küll vähendada ohtu, et prillid maha kukuvad ja purunevad, kuid ilmaasjata ei maksa oma prille nende abil rippumas kanda –  raamid ja prillide hinged on kerge pinge all ja võivad kergemini viga saada.

7. Aeg-ajalt kontrollige prillisangade hingi ja raami kruvisid, et need oleks korralikult kinni.

8. Mõningaid lihtsamaid prilliraamide remonditöid saate lasta teha optikakauplustes. Kuid kui prillide klaasid on rikutud, siis neid vigastusi pole kahjuks võimalik parandada.