Prillikool

Läätsevedelik ja silmatilgad

 1. Miks on C-Welli silmatilkades hüaluronaati?
 2. Kas mul on kuiva silma sündroom?
 3. Kui kaua tohib ühte läätsekonteinerit kasutada?
 4. Kuidas läätsevedelikku kasutada?

Miks on C-Welli silmatilkades hüaluronaati?

Hüaluroonhape on polüsahhariid, mida leidub looduslikult inimkehas – näiteks pisaravedelikus ja silma klaaskehavedelikus. Silmatilkadele lisatud naatriumhüaluronaat aitab säilitada pisarakihi stabiilsust, kaitseb silma sarvkesta kattekude ning on seetõttu väga hea kuiva silma sündroomi vähendamiseks.

Nii C-Welli silmatilgad kui läätsevedelik sisaldavad hüaluronaati.

 

Kas mul on kuiva silma sündroom?

Kuiva silma sündroomi puhul silmad kipitavad, punetavad, on väsinud või koguni valgusekartlikud. Sageli kaasneb sellega ka hõõrumistunne silmas või nägemisteravuse kõikumine. Kuiva silma sündroomi põhjuseks on ebapiisav pisaravedeliku kogus, pisarate koostis või  liiga kiire aurustumine. Tihtilugu avalduvad need ebameeldivad sümptomid õhtuti, kuid vahel annab see tõsine probleem endast märku ka hommikul turses silmalaugude või ripsmeid ümbritseva rähmaga. Kuna kuiva silma puhul ei ole pisaravedelikust silma kaitsmisel piisavalt abi, siis võib lisaks kergesti tekkida bakteriaalne silmapõletik.

 Enamlevinud kuiva silma põhjused

 • kuiv või ebakvaliteetne siseõhk
 • silmi kurnavad tegevused nagu pidev töö arvutiga või telerivaatamine, mille käigus inimene pilgutab silmi tavalisest harvem
 • pikad autosõidud või lennureisid
 • kontaktläätsede kasutamine
 • hormoonitaseme muutus naistel
 • teatud haigused ja ravimid (mõned allergiaravimid, rasestumisvastased vahendid, antidepressandid jm)

Kui kaua tohib ühte läätsekonteinerit kasutada?

Tegelikult kehtib siin põhimõte – mida sagedamini, seda parem. Kuid soovitame võtta uue läätsekonteineri kasutusele hiljemalt siis, kui avate uue läätsevedeliku pudeli (C-Welli läätsevedelikuga saad alati tasuta bakteriostaatilise läätsekonteineri kaasa). Üks 360 ml läätsevedeliku pudel kestab umbes 1 kuu (juhul, kui kannad läätsi iga päev). Seega tuleks korra kuus vahetada ka läätsekonteinerit.

Kuidas läätsevedelikku kasutada?

 1. Enne kontaktläätsede käsitsemist peske käed.
 2. Eemaldage üks kontaktlääts ja loputage seda paar sekundit.
 3. Tilgutage kolm või neli tilka mitmeotstarbelist lahust läätsele ja puhastage seda, hõõrudes läätse õrnalt umbes 20 sekundit.
 4. Valage läätsekarpi nii palju mitmeotstarbelist lahust, et lääts oleks karbis täielikult vedelikuga kaetud, ning pange seejärel äsjapuhastatud lääts karpi.
 5. Eemaldage teine kontaktlääts ja tehke sellega sama.
 6. Jätke kontaktläätsed terveks ööks või vähemalt kuueks tunniks kinnisesse karpi, et need oleksid piisavalt desinfitseeritud.
 7. Enne läätsede kasutamist loputage neid uuesti paar sekundit lahusega.